Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Karpieńcowate (Cyprinodontidae)


Po rewizji tej rodziny przez Parenti w 1981r. została ona podzielona na rodziny szczupieńczykowatych (Aplocheilidae), strumieniakowate(Rivulidae), Walencjowate (Valenciidae), Czworookowate (Anablepidae).

Uwaga wszystko co tu zostało napisane jest wynikiem moich przemyśleń po lekturze kilku książek i artykułów w prasie oraz rozmów z hodowcami tych ryb.

    Występowanie: Wody słodkie strefy umiarkowanej, subtropikalnej i tropikalnej obu Ameryk, Afryki, Europy i Azji. Często wiele z gatunków można spotkać w zbiornikach okresowo wysychających.

    Wielkość: Kilka do kilkunastu cm.

    Dymorfizm płciowy: Samce są zazwyczaj kolorowe i mają wydłużone i zaostrzone płetwy nieparzyste.

    Cechy charakterystyczne: Drobne, żywe, kolorowe, zwykle pływające pod powierzchnią wody, niestety krótko żyjące rybki.

    Zachowanie: Zwykle stadne ale niezgodne i kąśliwe. Większość gatunków jest drapieżna. Silniejsze osobniki prześladują słabsze. Chętnie skaczą. Nie należy łączyć ich z rybkami, którym mogłyby obgryzać płetwy. Nie należy również mieszać w jednym zbiorniku podobnie wyglądających gatunków, gdyż łatwo wtedy uzyskać krzyżówki międzygatunkowe, które są bezpłodne i zwykle bardziej agresywne od gatunków wyjściowych.

    Wychów młodych: Akwarium do rozmnażania może być niewielkie. Ikra jest przez rodziców pozostawiana własnemu losowi, w zależności od gatunku jest składana w podłoże, na podłoże, przyklejana do roślin lub rozpraszana. Ikra niektórych gatunków do dalszego rozwoju wymaga przesuszenia trwającego nieraz nawet kilka miesięcy. Ikra powinna być wtedy przechowywana w wilgotnym podłożu (torfie) przez kilka tygodni, a czasami nawet miesięcy. Po upływie tego czasu torf należy zalac miękką wodą o temperaturze ok. 20oC. Młode po wykluciu zjadają drobny plankton, zwykle rosną szybko, ale nierówno i mają tendencję do kanibalizmu co może znacząco obniżyć efektywnoć hodowli.

    Woda: Twardość nie odgrywa w zasadzie większej roli, aczkolwiek należy trzymać je raczej w wodzie miękkiej o temperaturze 18 - 26oC. Wyższe temperatury skracają życie naszym rybkom, a w niższych nie prezentują pełni barw. W naturze większość ryb z tej rodziny spotyka się z dużymi dobowymi wahaniami temperatury. Dla proporczykowców zaleca się wodę z niewielkim dodatkiem soli i torfu.

    Akwarium: Dobrze przykryte! Przestronne dobrze zarośnięte akwarium z roślinami pływającymi na powierzchni wody. Na lato większość gatunków można wypuścić do sadzawki ogrodowej. Można je jednak również trzymać w niewielkich zbiorniczkach jednogatunkowych. Podobno taki mały zbiornik stymuluje je do rozrodu.

    Pokarm: Każdy rodzaj pokarmu żywego, wskazane są larwy owadów, owady, małe rybki, plankton.

     Przedstawiciele opisani na stronie: Tabelka z podstawowymi wymaganiami rybek jest tworzona na potrzeby tej strony.