Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Wymagania i występowanie ryb



Spis treści tej strony (rodziny):
Potamotrygonidae,
wielopłetwcowate,
niszczukowate,
motylowcowate,
brzeszczotkowate,
mrukowate,
muławkowate,
kąsaczowate,
stojaczkowate,
Hemiodontidae,
Kneridae,
Citharinidae,
Gasteropelecidae,

karpiowate,

Gyrinocheilidae,
piskorzowate,
Electrophoridae,
Gymnotidae,
Rhamphichtydae,
Doradidae,
Siluridae (sumowate),
Bagridae,
Ictaluridae,
Schilbeidae,
Amblycipitidae,
Clariidae,
Mochocidae,
Sisoridae,
Pimelodidae,
Bunocephalidae,
Callichthyidae,
Loricariidae,


Cyprinodontidae (karpieńcowate),


Anablepidae,
Poeciliidae (piękniczkowate),
Belonidae,W budowie:-)=
Hemirhamphidae,
Goodeidae,
Syngnathidae,

Centrarchidae (bassowate),
Centropomidae,
Toxotidae (strzelczykowate),
Monodactylidae,
Scatophagidae (argusowate),
Nandidae (liścieniowate),
Cichlidae (pielęgnicowate),
Eleotridae,
Gobiidae (babkowate),
Channidae (zmijogłowcowate),


Anabantidae (łaźcowate),
Helostomidae,
Osphronemidae,


Atherinidae (aterynowate),
Gasterosteidae (ciernikowate),
Tetraodontidae (rozdymkowate),
Mastacembelidae



Tabela zrobiona W Openoffice 1.0 i spakowana przy pomocy zip-a zawierająca podstawowe dane o niektórych gatunkach zwierząt spotykanych w handlu oraz namiary na prasę akwarystyczną z bliższymi informacjami o nich. Dane te mogą przydać się przy zakładaniu akwarium towarzyskiego, jak i środowiskowego ale uwaga nie są zsynchronizowane z tabelami zamieszczonymi poniżej. Uwaga ta ma 44 kB!
Oprócz tej tabeli powyżej rozwijam systematycznie tabelę z podstawowymi danymi o rybkach niekoniecznie akwariowych. Jako podstawowe źródło wiedzy przy jej tworzeniu przyjąłem systematykę i kolejność wymienienia gatunków zawartą w książce Klausa Paysana "Ryby akwariowe". Oczywiście po wyczerpaniu listy gatunków z tej książki zabiorę się za inne źródła i będę uzupełniał tabelę w już przyjętej kolejności zaczerpniętej z dzieła K. Paysana.
Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele z opisanych gatunków nie nadaje się do trzymania w domu, ale na wszelki wypadek umieszczam charakterystyki wszystkich gatunków, które wpadły mi w ręce. Ewentualnym malkontentom przypominam, że w sklepach zoologicznych, przynajmniej na północy kraju pojawia się narybek np. jesiotra(?), który do akwarium raczej się nie nadaje (do sadzawki zresztą też). No niedawno napisałem o jesiotrze i już na grupie dyskusyjnej padło pytanie co robić, żeby jesiotr dobrze się czuł? (Odpowiedzieliśmy zgodnie: WYPUŚCIĆ!, okazuje się, że zgodnie z prawem podobno nie wolno wypuszczac takich zwierzątek do wód otwartych, oops, a wiec pozostaje znaleźć mu jakiś stawik w którym dokona za kilka lat żywota).
Świadomie zrezygnowałem z określenia stopnia trudności rozmnażania poszczególnych gatunków rybek, gdyż jeżeli mamy w "kranie" nieograniczone zapasy miękkiej wody, a za oknem w sadzawce żywy niezakażony żadnyni pasożytami, to paletki i neony przy odrobinie szczęścia powinny być rybkami łatwymi, ale molinezje i pyszczaki mogą się okazać kłopotem nie do przeskoczenia bez odpowiedniego spreparowania wody (w tym przypadku jej utwardzenia i dodatku soli).
Użyte uproszczenia i skróty:
pokarm żywy - żywe rozwielitki, oczliki, tubifex, larwy komara, szklarki, ochotki, etc.
owady - owady dopasowane wielkością do wielkości pyska ryby, dla ryb małych drozofilie, dla dużych muchy, karaczany, świerszcze z hodowli, a nawet owady wodne choć te z reguły są drapieżne lub dobrze opancerzone i nie nadają się na pokarm.
pokarm suchy - wszelkiego rodzaju pokarmy suche i preparowane zarówno firmowe jak i przygotowane przez akwarystę.
mięso - jako pokarm dla ryb stosuje się głównie mięso wołowe, koninę oraz drób. Podaje się je mniejszym rybom potarte na tarce a większym i agresywnym (Piranie) w całości. Niektórzy hodowcy używają również mięsa rybiego, mięczaków, dużych skorupiaków, etc. Powinno spełniać podstawowy warunek, być chude.
rośliny- sparzona i surowa sałata, gotowany szpinak, gotowana brukselka, ryby z tą adnotacją o tym rodzaju pokarmu mogą obgryzać rośliny w akwarium, ale nie muszą :-)=.
możliwy rozród - należy rozumieć, że znane są doniesienia o udanym rozrodzie w akwarium, w końcu gdyby rozród nie był możliwy to dany gatunek dawno by wymarł ;-)=

Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb